PODGLĄD ATOMU
     
 

Opisujemy krasnoludka

Przeczytaj:

Ile mierzy krasnoludek?

Jakiej wielkości jest krasnoludek? Tego dokładnie nie wiadomo. Niektórzy baśniopisarze uważają, że ma pięć centymetrów wzrostu, inni, że pięćdziesiąt, a jeszcze inni, że nawet sto! Trudno to sprawdzić, bo trudno jest znaleźć kogoś, kto widział krasnoludka na własne oczy. Niektórzy mówią nawet, że krasnoludki nigdy nie istniały i nie istnieją oraz że zostały wymyślone tylko dla rozrywki dzieci. Wyobrażacie sobie, jak muszą się czuć krasnoludki, wiedząc, że ktoś uważa, że są przeznaczone tylko do zabaw dziecięcych?

Wiadomo natomiast, jakiej wielkości jest największy krasnoludek świata. Jest on Polakiem i mierzy 5 metrów i 41 centymetrów wzrostu! Został oficjalnie uznany w Księdze Rekordów Guinessa za największego krasnoluda świata w roku 2009. Ma na imię Soluś. Mieszka w Nowej Soli i ma się bardzo dobrze. Uwielbia, gdy przyjeżdżają do niego dzieci. Może nie jest bardzo ładny, ale przecież nie startował do Księgi Guinessa jako najładniejszy, lecz największy krasnal na świecie.

Agnieszka Suchowierska

Polecenia:

Zadanie 1. Opisz wygląd krasnoludka według podanych punktów. Pamiętaj o akapitach.
1. Przedstawienie postaci (kim jest, jak się nazywa).
2. Wzrost i postura.
3. Opis głowy (twarzy) krasnoludka.
4. Ubranie (opisane po kolei – od góry).

Możesz wykorzystać podane słownictwo.Rzeczowniki Czasowniki Przymiotniki
krasnoludek, krasnal, krasnolud, postać, stwór, włosy, broda, wąsy, oczy, rzęsy, nos, usta, czapeczka, kamizelka, koszula, pas, klamra, spodnie, buty, trzewiki, łyżka, sól, serce nazywa się, ma (na sobie), jest (ubrany), trzyma, patrzy, kopie, stoi, przygląda się długi, gęsty, okrągły, czerwony, purpurowy, biały, niebieski, błękitny, żółty, brązowy, srebrny, szary, jaskrawy, ciemny, kolorowy, wesoły, zabawny, sympatyczny, miły, ogromny, duży, wielki
…………………………………………………………………………………………

…………………………………………………………………………………………

…………………………………………………………………………………………

…………………………………………………………………………………………

…………………………………………………………………………………………

…………………………………………………………………………………………

Zadanie 2.
Dorysuj krasnoludkowi część kapelusza i uszu oraz włosy. Pokoloruj stworka według własnego pomysłu, nadaj mu ciekawe imię i opisz go dokładnie. Postaraj się, by język opisu pasował do tego wesołego krasnala.
Tytuł: Opisujemy krasnoludka
Opis skrócony: Sporządzimy opis krasnoludka i poznamy największego krasnala na świecie.
Autor(rzy): Agnieszka Suchowierska
Hasła treści opis, Eliza Sarnacka-Mahoney, „Krasnoludek”, opis postaci
Uwagi metodyczne Lekcję tę można zrealizować po opracowaniu wiersza Elizy Sarnackiej-Mahoney „Krasnoludek” lub jako oddzielną jednostkę lekcyjną. Lekcję tę można zrealizować po opracowaniu wiersza Elizy Sarnackiej-Mahoney „Krasnoludek” lub jako oddzielną jednostkę lekcyjną.
Szacowany MINIMALNY czas na realizację treści atomu (w minutach) 60
Szacowany MAKSYMALNY czas na realizację treści atomu (w minutach) 90

 
Materiały udostępniane za pomocą Serwisu można wykorzystywać zgodnie z licencją Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Polska,
z wyjątkiem materiałów, które zostały wyraźnie oznaczone jako nieobjęte postanowieniami tej licencji.
Strona współfinansowana przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego z projektu: „Opracowanie i pilotażowe wdrożenie innowacyjnych programów nauczania – zgodnych z polską podstawą programową kształcenia ogólnego – przeznaczonych dla uczniów – dzieci obywateli polskich za granicą”.