PODGLĄD ATOMU
     
 

Miejsce Polski na mapie świata (1)


Omawiając położenie wybranego kraju, czy innego obiektu geograficznego, rozpoczynamy zwykle od najbardziej ogólnego opisu jego usytuowania, a następnie stopniowo przechodzimy do określeń bardziej szczegółowych. Tak też postąpimy analizując mapy 1. i 2.
Położenie wpływa bezpośrednio na cechy środowiska geograficznego kraju, przede wszystkim na klimat (strefa klimatyczna, typ klimatu). Ilość promieniowania słonecznego docierająca do powierzchni Ziemi zależy głównie od kąta padania promieni słonecznych oraz długości dnia, które wynikają z szerokości geograficznej. Oprócz szerokości geograficznej, w istotny sposób wpływa też na klimat ukształtowanie powierzchni, a także odległość od mórz. Klimat decyduje z kolei o szacie roślinnej. Oczywiście dzisiejsza roślinność europejska, występująca na obszarach zamieszkiwanych od dawna przez człowieka, różni się bardzo od tej, która występowała na tych terenach pierwotnie, jednak i ona jest uzależniona od warunków klimatycznych. Ukształtowanie powierzchni ma istotny wpływ na gospodarkę: rolnictwo, możliwości rozwoju przemysłu, transportu, budownictwa (zarówno infrastruktury komunikacyjnej i sieci osadniczej). Innym aspektem położenia kraju jest sytuacja polityczna, np. relacje z państwami, z którymi graniczy. Bardzo często sąsiedzi są najważniejszymi partnerami gospodarczymi. Pamiętając o tych podstawowych zasadach możemy teraz razem przystąpić do analizy położenia Polski na mapie Europy.

Materiały:

Mapa 1. Polska na tle mapy świata, Europy i Unii Europejskiej



Mapa 2. Polska w Europie



Mapa 3. Świat - strefy klimatyczne

Mapa 4. Europa - Krajobrazy

Mapa 5. Europa-mapa polityczna



Pytania i polecenia:

1. Na podstawie mapy świata z dowolnego atlasu oraz map 1. i 2. uzupełnij następujący tekst:
Polska leży na półkuli …………………… oraz półkuli ……………………………, w ……………………………………… części Europy. Południowe granice kraju przebiegają wzdłuż pasm …………………: ……………………… i ……………………… , a północne wybrzeże ……………………………………… Większość terytorium stanowią …………………………… należące do ogromnego pasa ………………………, ciągnącego się od Pirenejów i zachodnich wybrzeży Francji aż po leżące na wschodzie Europy góry …………… .
2. Scharakteryzuj korzyści, jakie daje Polsce jej położenie i ukształtowanie powierzchni. Uwzględnij wpływ tych warunków na możliwości rozwoju szlaków transportu lądowego oraz żeglugi morskiej. Odwołując się do informacji z lekcji historii Polski wskaż zagrożenia, które wiązały się z tym położeniem i takim ukształtowaniem powierzchni.
3. Na podstawie mapy 3. określ klimat, który panuje w Polsce. Czy sądzisz, że jest to klimat korzystny z punktu widzenia gospodarki? Przedstaw swoją argumentację.
4. Zapoznaj się z mapą 4., ukazującą potencjalną roślinność naturalną Europy, a więc roślinność, która wyrosłaby, gdyby ustała działalność człowieka (zwłaszcza rolnictwo). Odpowiedz, jaka jest naturalna roślinność Polski?
5. Na podstawie map 1. i 2. wymień państwa sąsiadujące z naszym krajem oraz określ, jakie jest miejsce Polski na polityczno-gospodarczej mapie Europy.




Tytuł: Miejsce Polski na mapie świata (1)
Opis skrócony: Zastanowimy się wspólnie, jakie jest miejsce Polski na mapie Europy i świata. Określimy wpływ położenia na warunki klimatyczne, możliwości rozwoju gospodarczego i pozycję międzynarodową Polski. Poznamy charakterystyczne cechy środowiska geograficznego wynikające z tego położenia. Przekonamy się, że położenie i warunki naturalne określały również możliwości rozwoju Polski w przeszłości.
Autor(rzy): Rafał Kardaś
Hasła treści położenie Polski, Polska na tle regionów Europy, sąsiedzi Polski, cechy środowiska geograficznego wynikające z położenia
Uwagi metodyczne Mapy 3 i 4 dostępne w atomach Miejsce Polski na mapie świata (2) i (3)Mapy 3 i 4 dostępne w atomach Miejsce Polski na mapie świata (2) i (3)
Szacowany MINIMALNY czas na realizację treści atomu (w minutach) 45
Szacowany MAKSYMALNY czas na realizację treści atomu (w minutach) 60

 
Dodaj nowe atomy
Schowek

Twoje podręczniki
Liczba zapisanych zestawów:

0



Plan roczny:
Twoja liczba godzin w roku: ustaw
Liczba godzin w schowku:
Minimalny czas realizacji: 0,00
Maksymalny czas realizacji:0,00
Materiały udostępniane za pomocą Serwisu można wykorzystywać zgodnie z licencją Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Polska,
z wyjątkiem materiałów, które zostały wyraźnie oznaczone jako nieobjęte postanowieniami tej licencji.
Strona współfinansowana przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego z projektu: „Opracowanie i pilotażowe wdrożenie innowacyjnych programów nauczania – zgodnych z polską podstawą programową kształcenia ogólnego – przeznaczonych dla uczniów – dzieci obywateli polskich za granicą”.
Deklaracja dostępnosci