PODGLĄD ATOMU
     
 

Co jest grane? (1)



Fryderyk Chopin, 1847
Przeczytaj poniższe informacje o Muzeum Chopina w Warszawie.
W 200-lecie urodzin Fryderyka Chopina […] w Pałacu Ostrogskich w Warszawie otwarto muzeum wielkiego kompozytora. Jest to najnowocześniejsze muzeum biograficzne w Europie. […]
Hasłem przewodnim muzeum jest „Doświadczanie Chopina”. Zwiedzający „doświadczają” geniuszu w sposób niekonwencjonalny, czerpiąc wiedzę z najnowocześniejszych technologii. Już przy wejściu, zamiast biletu otrzymują elektroniczny chip, który spełnia rolę przewodnika po muzeum. Przykładając go do wskazanych miejsc, mogą posłuchać nagrań, obejrzeć zdjęcia czy filmy video, kartkować wirtualne manuskrypty i partytury. Multimedialne ekrany dotykowe, projektory, setki ukrytych głośników zabierają gości w podróż po biografii Chopina, a każdy może indywidualnie wybrać jedną z jej tras do zwiedzania: łatwiejszą, zaawansowaną, dla osób niedowidzących i dla dzieci.
Na podstawie:
http://www.poland.gov.pl/Muzeum,Chopina,otwarte,9917.html

W 200. rocznicę urodzin Fryderyka Chopina, po gruntownym remoncie i modernizacji, otwarto dziś muzeum kompozytora w Warszawie. – To najnowocześniejsze muzeum biograficzne w Europie czy też na świecie – powiedział minister kultury Bogdan Zdrojewski. Dla zwiedzających Muzeum będzie czynne od kwietnia.
Na podstawie:
http://www.tvp.info/informacje/kultura/wielkie-otwarcie-muzeum-chopina

[…] w Warszawie otwarte zostanie naszpikowane elektroniką Muzeum Fryderyka Chopina. Będzie to najnowocześniejszy tego typu obiekt w naszej części Europy – zapowiada "Życie Warszawy".
Placówka mieścić się będzie na warszawskiej Tamce w odnowionym XVII-wiecznym Zamku Ostrogskich. Miłośnicy Chopina już przy kasach zetkną się z najnowszymi zdobyczami techniki. Do lamusa odchodzi papierowy bilet – zastąpi go elektroniczna karta. Na wstępie będzie trzeba zaprogramować ten elektroniczny bilet. Wybrać będzie można cztery poziomy merytoryczne prezentowanych informacji oraz ich język.
Na podstawie:
http://wiadomosci.wp.pl/kat,1017099,title,Multimedialne-muzeum-Chopina-na karte,wid,11767390,wiadomosc_prasa.html?ticaid=1b07c


Zygmunt Vogel, Widok pałacu Ordynackiego i klasztoru św. Kazimierza, 1785
Polecenia:
1. Podaj datę dzienną otwarcia Muzeum Fryderyka Chopina.
2. Znajdź na mapie Warszawy miejsce, gdzie znajduje się muzeum. Podaj dokładny adres.


Pałac Ostrogskich w Warszawie, XVII wiek, architekt – Tylman van Gameren
3. Jakim typem muzeum jest Muzeum Fryderyka Chopina? Jakie znasz inne typy muzeów?
4. Odnajdź określenie, które pojawia się we wszystkich cytowanych tekstach o muzeum. Na jaką cechę Muzeum Fryderyka Chopina zwracają uwagę wszyscy piszący o nim?
5. Na czym polega „doświadczanie Chopina” w muzeum?
6. Co to znaczy, że muzeum będzie „naszpikowane elektroniką”, a papierowy bilet „do lamusa odchodzi”?
7. Wymień cztery poziomy zwiedzania muzeum.
8. Wyjaśnij pojęcia remont i modernizacja. Wskaż różnicę w ich znaczeniu.
9. Czy w wyrażeniu: W 200. rocznicę urodzin Fryderyka Chopina poprawnie użyto kropki po liczebniku? Uzasadnij odpowiedź.
10. Zapisz słownie określenie wyróżnione w zdaniu: Placówka mieścić się będzie na warszawskiej Tamce w odnowionym XVII-wiecznym Zamku Ostrogskich.


Epitafium z sercem Chopina w kościele św. Krzyża w Warszawie
Praca domowa:
Zapoznaj się ze stroną Muzeum Fryderyka Chopina.
http://www.chopin.museum/pl
Przygotuj informacje na temat zwiedzania muzeum (w Pałacu Ostrogskich):
  • zaplanuj termin zwiedzania,
  • oblicz koszt zwiedzania muzeum przez grupę (20 osób z opiekunem) młodzieży szkolnej mieszkającej na terenie Unii Europejskiej,
  • sprawdź, jaki bilet otrzyma opiekun wycieczki,
  • sprawdź, jak można zarezerwować bilety,
  • ustal, czy sześćdziesięcioosobowa grupa może zwiedzić muzeum.


Tytuł: Co jest grane? (1)
Opis skrócony: Rok 2010 jest Rokiem Chopinowskim. W dwusetną rocznicę urodzin kompozytora otwarto w Warszawie niezwykłe muzeum. Poznajmy je choć wirtualnie. Może kiedyś zaplanujecie wycieczkę do Warszawy i odwiedzicie to interesujące miejsce.
Autor(rzy): Joanna Zaremba
Hasła treści czas wolny, odpoczynek, kultura, muzeum, Fryderyk Chopin
Uwagi metodyczne jeśli materiał zaplanowany jako praca domowa, nauczyciel będzie chciał opracować podczas zajęć, czas musi być przedłużony o kolejne 60 minut.jeśli materiał zaplanowany jako praca domowa, nauczyciel będzie chciał opracować podczas zajęć, czas musi być przedłużony o kolejne 60 minut.
Szacowany MINIMALNY czas na realizację treści atomu (w minutach) 60
Szacowany MAKSYMALNY czas na realizację treści atomu (w minutach) 60

 
Materiały udostępniane za pomocą Serwisu można wykorzystywać zgodnie z licencją Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Polska,
z wyjątkiem materiałów, które zostały wyraźnie oznaczone jako nieobjęte postanowieniami tej licencji.
Strona współfinansowana przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego z projektu: „Opracowanie i pilotażowe wdrożenie innowacyjnych programów nauczania – zgodnych z polską podstawą programową kształcenia ogólnego – przeznaczonych dla uczniów – dzieci obywateli polskich za granicą”.
Deklaracja dostępnosci