PODGLĄD ATOMU
     
 

Wojny z Turcją w drugiej połowie XVII w. (I)


Kalendarium

1669-1673 – lata panowania Michała Korybuta Wiśniowieckiego
1672 – obrona Kamieńca Podolskiego i podpisanie traktatu w Buchaczu
1673 – bitwa pod Chocimiem, zwycięstwo wojsk polskich pod wodzą hetmana Jana Sobieskiego
1674 – elekcja Jan III Sobieskiego
1674-1696 – panowanie Jana III Sobieskiego

Źródło 1. Mapa. Rzeczpospolita Obojga Narodów w drugiej połowie XVII w., CARTE


Źródło 2. Traktat chocimski z 1621 roku

Polacy zabraniają Kozakom zaporoskim dnieprowej żeglugi [...]. Tatarowie [...] od najazdów na Polskę całkowicie się wstrzymają […]. Jeśli ludziom narodu polskiego stanie się szkoda od Tatarów, powinni ją nagrodzić, chan tatarski od sułtana tureckiego jako swego pana srogie ukaranie poniesie […].
[Chan tatarski] jeśli będzie od króla polskiego wezwany, stawi się na wojnę za Rzeczpospolitą […]. Zamek chocimski ma być oddany hospodarowi wołoskiemu […].
Przyjaciele i nieprzyjaciele mają być wspólni.


[w:] Marek Ferenc, Epoka nowożytna. Teksty źródłowe. Tematy lekcji i zagadnienia do historii w szkole średniej, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2001, s. 168–169.


Źródło 3. Traktat buczacki z 1672 roku

[...] Co rok Najjaśniejszy król polski przez posłów swoich Najjaśniejszej Porcie [Turcji] posyłać będzie w upominku 22 000 czerwonych złotych [...].
Podole według dawnych granic zostawać ma pod zwierzchnictwem Porty otomańskiej […].
Załogi polskie będące na Podolu wyjdą ze swymi sługami i dobrami ruchomymi, i własną bronią. Zaś Porta otomańska zatrzyma dla siebie zamki i miasta [...].

[w:] Marek Ferenc, Epoka nowożytna. Teksty źródłowe. Tematy lekcji i zagadnienia do historii w szkole średniej, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2001, s. 169.


Źródło 4. Markiza de Sévigné, Listy [fragment]

Paryż, piątek 22 grudnia [1673]

Oto wieść z Europy, która utkwiła mi w głowie: przekazuję Ci ją wbrew moim obyczajom. Wiedz, moja duszko, że król Polski umarł. Ów wielki hetman, mąż panny d’Arquien stoi na czele armii przeciw Turkom. Wygrał bitwę tak ważną, tak znaczną, że piętnaście tysięcy Turków zostało na placu. Wziął w niewolę dwóch paszów; zamieszkał w generalskim namiocie, a zwycięstwo to tak jest wielkie, iż nikt nie wątpi, że zostanie królem, tym bardziej, że stoi na czele armii, a los zawsze sprzyja wielkim wojownikom.


[w:] Katarzyna Zielińska, Zofia Kozłowska, Historia II. Dzieje nowożytne 1492-1815. Podręcznik dla klasy II liceum ogólnokształcącego, Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne Spółka Akcyjna, Warszawa 1994, s. 181.





Ćwiczenia

Na podstawie źródeł 1. i 2.


1. Przypomnij przyczyny konfliktów Rzeczypospolitej z Turcją w pierwszej połowie XVII w.
2. Omów postanowienia traktatu chocimskiego z 1621 r.
3. Znajdź na mapie: Chocim, Kamieniec Podolski oraz Podole. Wyjaśnij, jaką rolę pełniły te twierdze w systemie obronnym Rzeczypospolitej?
4. Jaką rolę w konfliktach polsko-tureckich odgrywali Kozacy i Tatarzy?


Na podstawie źródła 3.

1. Przedstaw postanowienia traktatu buczackiego.
2. Dlaczego, wielu Polaków uznało ten traktat za hańbiący dla Rzeczpospolitej?
3. Jaka, według postanowień buczackich, miała być pozycja Polski wobec Turcji?


Na podstawie źródła 4.

1. Odpowiedz, o czyjej śmierci donosi markiza w liście? Czyim synem był zmarły król? Jak długo panował? Czy był popularny wśród polskiej szlachty?
2. Kim był mąż panny d’Arquien? Z jakiego państwa pochodziła Maria d’Arquien? W jakich okolicznościach przybyła do Polski?
3. Gdzie rozegrała się bitwa, o której pisze markiza?
4. Co utorowało hetmanowi Sobieskiemu drogę do korony polskiej?

Praca domowa

1. Sprawdź w Internecie powiązania rodzinne Jana Sobieskiego. Ustal, kim byli jego rodzice i dziadkowie.
2. Chocim występuje na kartach historii Polski dwukrotnie: w 1621 i w 1673 roku. Przygotuj informację na temat obu wydarzeń.














Tytuł: Wojny z Turcją w drugiej połowie XVII w. (I)
Opis skrócony: Przypomnimy przyczyny wojen z Turcją w pierwszej połowie XVII w. Zanalizujemy teksty traktatów podpisywanych z Turcją. Wyjaśnimy, dlaczego podczas wolnej elekcji w 1674 r. wybrano na króla Polski Jana Sobieskiego.
Autor(rzy): Wanda Królikowska
Hasła treści Michał Korybut Wiśniowiecki, Kamieniec Podolski, traktat w Buchaczu, bitwa pod Chocimiem, hetman Jan Sobieski, Jan III Sobieski
Uwagi metodyczne Proponuję, by młodzież obejrzała fragment filmu Pan Wołodyjowski (w reżyserii Jerzego Hoffmana), dotyczący obrony Kamieńca Podolskiego.Proponuję, by młodzież obejrzała fragment filmu Pan Wołodyjowski (w reżyserii Jerzego Hoffmana), dotyczący obrony Kamieńca Podolskiego.
Warto porozmawiać z młodzieżą o tym, czy Polacy powinni dalej bronić Kamieńca Podolskiego, czy raczej dążyć do zawarcia porozumienia z Turkami.
Można także poprosić uczniów o dokonanie oceny postawy obrońców Kamieńca Podolskiego. W czasie zajęć, uczniowie mogą skorzystać z map zamieszczonych w powszechnie dostępnych atlasach, np. Rzeczpospolita w XVII w. Wojny z Turcją w Ilustrowanym atlasie historii Polski (Demart, Warszawa 2006, s. 118–119.)
lub Rzeczpospolita w dobie upadku w Atlasie historycznym Polski (PPWK, Warszawa-Wrocław 1987, s. 26).
Szacowany MINIMALNY czas na realizację treści atomu (w minutach) 45
Szacowany MAKSYMALNY czas na realizację treści atomu (w minutach) 60

 
Dodaj nowe atomy
Schowek

Twoje podręczniki
Liczba zapisanych zestawów:

0



Plan roczny:
Twoja liczba godzin w roku: ustaw
Liczba godzin w schowku:
Minimalny czas realizacji: 0,00
Maksymalny czas realizacji:0,00
Materiały udostępniane za pomocą Serwisu można wykorzystywać zgodnie z licencją Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Polska,
z wyjątkiem materiałów, które zostały wyraźnie oznaczone jako nieobjęte postanowieniami tej licencji.
Strona współfinansowana przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego z projektu: „Opracowanie i pilotażowe wdrożenie innowacyjnych programów nauczania – zgodnych z polską podstawą programową kształcenia ogólnego – przeznaczonych dla uczniów – dzieci obywateli polskich za granicą”.
Deklaracja dostępnosci