PODGLĄD ATOMU
     
 

Władze Rzeczpospolitej na obczyźnie. Polityka gen. Władysława Sikorskiego (1)


Kalendarium

9 grudnia 1939 – powołana została Rada Narodowa Rzeczpospolitej Polskiej, organ konsultacyjny rządu i prezydenta, na czele której stanął Ignacy Jan Paderewski
marzec 1941 – gen. Władysław Sikorski złożył wizytę w Waszyngtonie gdzie rozmawiał z prezydentem USA Franklinem D. Rooseveltem
30 lipca 1941 – w Londynie podpisany został układ polsko-sowiecki przywracający stosunki dyplomatyczne między obydwu państwami i przewidujący amnestię dla Polaków więzionych w Związku Sowieckim
grudzień 1941 – wizyta gen. Sikorskiego w ZSRS, rozmowy z Józefem Stalinem na Kremlu

Materiał 1.

Rezultaty wizyty generała Sikorskiego w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych w 1941 r. w ocenie gen. Mariana Kukiela (fragmenty)

Osiągnął to, że każdy z mężów stanu, z którymi kolejno odbywał długie rozmowy – Wysoki Komisarz królewski sir Malcom Macdonald, premier Kanady Mackenzie King i prezydent Roosevelt „z głębokim uznaniem przyjęli wiadomości o walce niezłomnej Polaków, podziwiając ich organizację i determinację, i stwierdzając fakt stałej łączności z narodem rządu, który mając za sobą Kraj, nie jest rządem emigracyjnym. Każdy z nich dochodził do wniosku, że naród taki posiada tak wielkie wartości moralne, iż musi być poważnie brany w rachubę, i że należy się z nim porozumieć, jako z narodem o wielkiej przyszłości” (…).

Materiał 2.

Deklaracja Rządu RP z 24 lutego 1942 r. (fragmenty)

1. Polska stać będzie na gruncie kultury i zasad chrześcijańskich.
2. Polska będzie państwem demokratycznym i republikańskim, przestrzegającym ściśle zasady rządów prawnych, odpowiedzialnych przed rzetelnym przedstawicielstwem narodowym, reprezentującym w pełni wolę całego społeczeństwa i wybranym w powszechnym, równym, bezpośrednim i tajnym głosowaniu. Naród polski odcina się bezwzględnie od wszelkich sprzecznych z zasadami demokratycznymi, totalitarnych systemów rządzenia i jakiejkolwiek formy dyktatur.
3. Polska zapewni poszanowanie wolności i praw obywatelskich wszystkim wiernym Rzeczpospolitej obywatelom, bez względu na różnice narodowościowe, wyznania i rasy. (…).Wolność wyznania, sumienia i słowa, stowarzyszania i zgromadzania się będzie wszystkim w pełni zapewniona. Wymiar sprawiedliwości będzie niezależny od jakichkolwiek wpływów administracji państwowej.
4. Polska powojenna dążyć będzie do zagwarantowania całej swojej ludności zatrudnienia i godziwego zarobku, usuwając w ten sposób ze swych ziem klęskę bezrobocia. Każdy obywatel mieć będzie prawo do pracy i obowiązek pracy przy zachowaniu swobody wyboru zatrudnienia (…).
5. Racjonalna reforma rolna, gwarantując masom włościańskim sprawiedliwy podział ziem, stworzyć powinna, poza nielicznymi gospodarstwami wzorowymi i doświadczalnymi, niewielkie, obsługiwane w zasadzie przez rodziny właścicieli, lecz samodzielne warsztaty rolne, opłacalne i posiadające zdolność produkcyjną. Opierając się na tych założeniach prawno-politycznych i społeczno-gospodarczych podniesiemy poziom bytu mas pracujących – włościan, robotników i inteligencji, zapewniając im współudział należyty w rozwoju własnej kultury narodowej. (…)

Materiał 3.


Prezydent Władysław Raczkiewicz

Pytania
  1. Przypomnij okoliczności powstania polskiego rządu na wychodźstwie w 1939 r.
  2. Wyjaśnij, co to znaczy, że Polska w okresie II wojny światowej zachowała ciągłość polskich struktur państwowych: cywilnych i wojskowych.
  3. Przedstaw sylwetkę polityczną generała Władysława Sikorskiego. Prześledź jego drogę życiową (karierę polityczna i wojskową) w II RP. Na pewno pomocny w tych poszukiwaniach będzie internet.
  4. Wskaż najważniejsze europejskie adresy polskiej emigracji wojennej (państwa i miasta) - politycznej, wojskowej i cywilnej w latach 1939-1945.
  5. Ustal z pomocą internetu najważniejsze etapy funkcjonowania polskiego rządu na wychodźstwie i jego stosunki z aliantami zachodnimi: Wielką Brytanią i USA oraz skomplikowane relacje z ZSRR (do lipca 1943). Przedstaw efekty swoich poszukiwań w formie krótkiej notatki.
  6. Zanalizuj fragmenty Deklaracji Rządu z 24 lutego 1942 r. i scharakteryzuj proponowane przez rząd Sikorskiego zmiany w powojennej Polsce.

Praca domowa
  1. Przygotuj swoje stanowisko w debacie: Ocena działalności politycznej generała Władysława Sikorskiego w latach 1941-1943.
  2. Oceń skuteczność polskiego rządu na wychodźstwie wobec najważniejszych wyzwań politycznych okresu wojny w latach 1939-1943



Tytuł: Władze Rzeczpospolitej na obczyźnie. Polityka gen. Władysława Sikorskiego (1)
Opis skrócony: Poznamy międzynarodowe uwarunkowania powstania polskiego rządu na emigracji (we Francji w 1939 r.) i jego działalność w okresie II wojny światowej (we Francji i w Londynie) pod przywództwem generała Władysława Sikorskiego. Omówimy relacje polskiego rządu na emigracji z aliantami: Wielką Brytanią i USA oraz skomplikowane relacje ze Związkiem Sowieckim.
Autor(rzy): Rafał Habielski
Hasła treści rząd polski na wychodźstwie, generał Władysław Sikorski, układ Sikorski-Majski, rząd polski na emigracji, rząd polski w Londynie
Uwagi metodyczne Proponowane metody pracy i procedury osiągania celów: przedstawienie okoliczności powstania i składu politycznego polskiego rządu na obczyźnie (mini wykład); przedstawienie najważniejszych polskich formacji wojskowych na Zachodzie (praca z mapą pod kierunkiem/ mini wykład); przedstawienie i ocena działalności politycznej generała Władysława Sikorskiego w latach 1939-1943 (prezentacja uczniowska, rozmowa nauczająca); wyjaśnienie międzynarodowych – politycznych i wojskowych - relacji polskiego rządu w Londynie z aliantami zachodnimi: Wielką Brytanią i USA oraz ze Związkiem Radzieckim (rozmowa nauczająca, mini wykład).Proponowane metody pracy i procedury osiągania celów: przedstawienie okoliczności powstania i składu politycznego polskiego rządu na obczyźnie (mini wykład); przedstawienie najważniejszych polskich formacji wojskowych na Zachodzie (praca z mapą pod kierunkiem/ mini wykład); przedstawienie i ocena działalności politycznej generała Władysława Sikorskiego w latach 1939-1943 (prezentacja uczniowska, rozmowa nauczająca); wyjaśnienie międzynarodowych – politycznych i wojskowych - relacji polskiego rządu w Londynie z aliantami zachodnimi: Wielką Brytanią i USA oraz ze Związkiem Radzieckim (rozmowa nauczająca, mini wykład).
Szacowany MINIMALNY czas na realizację treści atomu (w minutach) 20
Szacowany MAKSYMALNY czas na realizację treści atomu (w minutach) 30

 
Dodaj nowe atomy
Schowek

Twoje podręczniki
Liczba zapisanych zestawów:

0



Plan roczny:
Twoja liczba godzin w roku: ustaw
Liczba godzin w schowku:
Minimalny czas realizacji: 0,00
Maksymalny czas realizacji:0,00
Materiały udostępniane za pomocą Serwisu można wykorzystywać zgodnie z licencją Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Polska,
z wyjątkiem materiałów, które zostały wyraźnie oznaczone jako nieobjęte postanowieniami tej licencji.
Strona współfinansowana przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego z projektu: „Opracowanie i pilotażowe wdrożenie innowacyjnych programów nauczania – zgodnych z polską podstawą programową kształcenia ogólnego – przeznaczonych dla uczniów – dzieci obywateli polskich za granicą”.
Deklaracja dostępnosci