PODGLĄD ATOMU
     
 

Pakt Ribbentrop-Mołotow


Materiał 1.

Tajny protokół paktu Ribbentrop-Mołotow z 23 sierpnia 1939 r.

1. W wypadku przemian terytorialnych i politycznych na obszarach należących do krajów bałtyckich (Finlandia, Łotwa, Litwa), północna granica Litwy będzie stanowiła granicę stref wpływów Niemiec i ZSSR. W związku z tym interesy Litwy na obszarze Wilna są uznawane przez obie strony.

2. W razie terytorialnych i politycznych zmian na obszarach należących do państwa polskiego, strefy interesów Niemiec i ZSSR będą rozgraniczone w przybliżeniu wzdłuż linii rzek Narwi, Wisły i Sanu.
Zagadnienie, czy interesy obu stron czynią pożądanym utrzymanie niepodległego państwa polskiego i jakie mogą być granice tego państwa, może być ostatecznie rozstrzygnięte dopiero w toku dalszych wydarzeń politycznych.

Materiał 2.


Podpisanie paktu: Mołotow (siedzi), za nim Ribbentrop, obok w jasnym mundurze Stalin

Pytania

1. Przedstaw najważniejsze postanowienia układu Ribbentrop-Mołotow wobec Polski i wobec Europy Środkowo-Wschodniej.
2. Wyjaśnij następstwa układu Ribbentrop-Mołotow dla losów kampanii wrześniowej 1939 r.

Praca domowa

1. Sprawdź w szkolnych podręcznikach kraju Twojego pobytu/ zamieszkania, jak jest w nich przedstawiany układ Ribbentrop-Mołotow.



Tytuł: Pakt Ribbentrop-Mołotow
Opis skrócony: Ocenimy położenie międzynarodowe II RP w okresie od konferencji monachijskiej do zawarcia układu Ribbentrop-Mołotow, czyli w ostatnim roku przed II wojną światową. Przeczytamy i zanalizujemy tajny protokół układu niemiecko-radzieckiego z sierpnia 1939 r.
Autor(rzy): Rafał Habielski
Hasła treści pakt Ribbentrop-Mołotow
Uwagi metodyczne Przedstawienie najważniejszych postanowień układu Ribbentrop-Mołotow wobec Polski i Europy Środkowo-Wschodniej (praca z tekstem układu i protokołu tajnego/ dyskusja/ krótki wykład); analiza następstwa układu Ribbentrop-Mołotow dla losów kampanii wrześniowej 1939 r. i Europy Środkowo-Wschodniej (rozmowa nauczająca).Przedstawienie najważniejszych postanowień układu Ribbentrop-Mołotow wobec Polski i Europy Środkowo-Wschodniej (praca z tekstem układu i protokołu tajnego/ dyskusja/ krótki wykład); analiza następstwa układu Ribbentrop-Mołotow dla losów kampanii wrześniowej 1939 r. i Europy Środkowo-Wschodniej (rozmowa nauczająca).
Szacowany MINIMALNY czas na realizację treści atomu (w minutach) 20
Szacowany MAKSYMALNY czas na realizację treści atomu (w minutach) 30

 
Dodaj nowe atomy
Schowek

Twoje podręczniki
Liczba zapisanych zestawów:

0



Plan roczny:
Twoja liczba godzin w roku: ustaw
Liczba godzin w schowku:
Minimalny czas realizacji: 0,00
Maksymalny czas realizacji:0,00
Materiały udostępniane za pomocą Serwisu można wykorzystywać zgodnie z licencją Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Polska,
z wyjątkiem materiałów, które zostały wyraźnie oznaczone jako nieobjęte postanowieniami tej licencji.
Strona współfinansowana przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego z projektu: „Opracowanie i pilotażowe wdrożenie innowacyjnych programów nauczania – zgodnych z polską podstawą programową kształcenia ogólnego – przeznaczonych dla uczniów – dzieci obywateli polskich za granicą”.
Deklaracja dostępnosci