PODGLĄD ATOMU
     
 

Konflikt między królem Bolesławem Śmiałym a biskupem krakowskim Stanisławem ze Szczepanowa



Kalendarium

1076 – koronacja Bolesława Śmiałego
1079 – konflikt Bolesława Śmiałego z biskupem Stanisławem i śmierć biskupa, ucieczka króla na Węgry, przejęcie władzy w kraju przez Władysława Hermana
1081 – śmierć króla Bolesława Śmiałego na Węgrzech


Źródło 1. Gall Anonim, Kronika polska [fragment]

Jak zaś doszło do wypędzenia króla Bolesława, długo byłoby o tym mówić, tyle wszakże można powiedzieć, że sam będąc pomazańcem Bożym, nie powinien był pomazańca za żaden grzech karać cieleśnie. Wiele mu to bowiem zaszkodziło, gdy przeciw grzechowi grzech zastosował i za zdradę wydał biskupa na obcięcie członków. My zaś ani nie usprawiedliwiamy biskupa – zdrajcy, ani nie zalecamy króla, który tak szpetnie dochodził swoich praw, lecz pozostawmy te sprawy, a opowiedzmy, jak przyjęto go na Węgrzech.


Źródło 2. Mistrz Wincenty Kadłubek, Kronika polska fragment]

Rozkazuje więc Bolesław przy ołtarzu, […] nie okazując uszanowania ani dla stanu, ani dla miejsca, ani dla chwili – porwać biskupa! Ilekroć okrutni służalcy próbują rzucić się na niego, tylekroć skruszeni, tylekroć na ziemię powaleni, łagodnieją. Wszakże tyran, lżąc ich z wielkim oburzeniem, sam podnosi świętokradcze ręce, biskupa niewinnego najokrutniejszy świętokradca rozszarpuje, poszczególne członki na najdrobniejsze cząstki rozsiekuje.


Mistrz Wincenty, zwany Kadłubkiem (ur. ok. 1160, zm. 1223) – biskup krakowski, związany z kancelarią księcia Kazimierza Sprawiedliwego, autor Kroniki polskiej.









Źródło 3. Jan Matejko, Zabójstwo św. Stanisława


[źródło: http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Zabojstwo_sw_Stanislawa_by_Jan_Matejko.jpg]

Ćwiczenia

Na podstawie źródeł 1 i 2.

1. Ustal, co było przyczyną konfliktu między biskupem Stanisławem, a królem Bolesławem Śmiałym? Informacje możesz znaleźć w Internecie.
2. Porównaj informacje o śmierci biskupa Stanisława zamieszczone w obu kronikach?
3. Czy na powściągliwość relacji Galla Anonima mógł mieć wpływ fakt, że tworzył on swoją kronikę na dworze Bolesława Krzywoustego?
4. Kim był Wincenty Kadłubek?
5. Po której stronie konfliktu wyraźnie opowiada się Wincenty Kadłubek? Dlaczego?


Na podstawie źródeł 1-3.

1. Relacja którego z dwóch kronikarzy została wykorzystana przez twórcę źródła ikonograficznego?
2. Co groziło królowi za zabójstwo biskupa?
3. Gdzie udał się król po zabójstwie biskupa Stanisława?

Praca domowa

1. Wyszukaj informacje o innym konflikcie europejskiego władcy z przedstawicielem duchowieństwa w średniowiecznej Europie. Czy zakończył się on podobnie jak konflikt biskupa Stanisława z królem Bolesławem Śmiałym?
2. Zgromadź informacje na temat hipotez dotyczących śmierci i miejsca złożenia szczątków Bolesława Śmiałego
3. Ustal, gdzie są przechowywane relikwie św. Stanisława i jaka uroczystość odbywa się co roku 8 maja w Krakowie.









































Tytuł: Konflikt między królem Bolesławem Śmiałym a biskupem krakowskim Stanisławem ze Szczepanowa
Opis skrócony: Poznamy drogę, jaką przeszło społeczeństwo od związku rodowego do struktur państwowych. Zanalizujemy schemat przedstawiający organizację państwa pierwszych Piastów oraz poznamy rolę drużyny książęcej. Odpowiemy na pytanie, jak była zorganizowana administracja w monarchii patrymonialnej.
Autor(rzy): Wanda Królikowska
Hasła treści Bolesław Śmiały, biskup krakowski Stanisław ze Szczepanowa, Gall Anonim, Wincenty Kadłubek
Uwagi metodyczne Nauczyciel powinien zwrócić uwagę na wyjaśnienie i prawidłowe posługiwanie się terminologią historyczną dotyczącą organizacji monarchii patrymonialnej. Warto przypomnieć uczniom, w jakim państwie powstała organizacja administracji będąca wzorem dla innych państw średniowiecznej Europy.Nauczyciel powinien zwrócić uwagę na wyjaśnienie i prawidłowe posługiwanie się terminologią historyczną dotyczącą organizacji monarchii patrymonialnej. Warto przypomnieć uczniom, w jakim państwie powstała organizacja administracji będąca wzorem dla innych państw średniowiecznej Europy.
Szacowany MINIMALNY czas na realizację treści atomu (w minutach) 30
Szacowany MAKSYMALNY czas na realizację treści atomu (w minutach) 45

 
Dodaj nowe atomy
Schowek

Twoje podręczniki
Liczba zapisanych zestawów:

0



Plan roczny:
Twoja liczba godzin w roku: ustaw
Liczba godzin w schowku:
Minimalny czas realizacji: 0,00
Maksymalny czas realizacji:0,00
Materiały udostępniane za pomocą Serwisu można wykorzystywać zgodnie z licencją Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Polska,
z wyjątkiem materiałów, które zostały wyraźnie oznaczone jako nieobjęte postanowieniami tej licencji.
Strona współfinansowana przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego z projektu: „Opracowanie i pilotażowe wdrożenie innowacyjnych programów nauczania – zgodnych z polską podstawą programową kształcenia ogólnego – przeznaczonych dla uczniów – dzieci obywateli polskich za granicą”.
Deklaracja dostępnosci